ÇALIŞMA ORTAMINDA KADIN

            İslâm’da kadın çalışmaz diye bir şey yoktur. Meşru işlerde ve meşru ortamlarda kadın çalışmaya ihtiyacı varsa çalışır.

            Çalışma ortamında kadın giyimine, davranışlarına dikkat edecek ve kadın, ciddiyeti elden bırakmayacaktır. Açık saçık, boyanıp, kokulanıp kadın çalışamaz.             Kadının meşru olmayan işte, meşru olmayan kıyafetle çalışması, kabul edilemeyeceği gibi kazancıda helâl olmaz. Kendi isteğiyle açınan kadının kazancının helâl olacağını kimse söyleyemez.

            Açık saçık işçi, sekreter çalıştıran kimsede günaha girer. Bu yolla kazanılan paranında huzur veren bir para, hayır işlerine gidecek bir para olacağı söylenemez.

            Durum böyle olunca giyimin, işin, işyerinin uygun olanı tercih edilirse, günahtan korunulmuş olacaktır.

            Giyim, insanın inancının ve iffet anlayışının bir parçasıdır. Namuslu olmanın birinci şartı, namuslu görünmektir. “Sen kalbe bak”la olmaz. Kalbe Allah bakar, insanlar ise şekle şemâle bakar. Güzel kadın, açılıp saçılan kadın değildir. Açıklık, ciddi insan görünümü vermez. Eş, analık, evlilik gibi konularda da güven vermez. Açıklık genellikle şehvet duygusunu ön plana çıkarır. Taciz ve tecavüzlere kadar giden olaylara neden olur.

            Örtünmek kadar örtüye lâyık olmak, islâma ve müslümana laf getirmemek de önemlidir. Her şeyden önce örtünmek hidayet işidir, herkese nasip olmaz. Örtünen, örtüye lâyık olması lazımdır. Neden? Çünkü onunla uğraşan çok olur. Örtü düşmanı onunla uğraşır, şeytan onunla uğraşır. Şeytan, çırılçıplak olanı ne yapsın? Onunla ne diye uğraşsın? Bu ona vakit kaybı olur.

            Bir de insanın en yakınları uğraşır. En çok üzende budur. Babası, kocası örtünen bir kadına “aç” derse üzücü olmaz mı?

            Birde zorla örtü olmaz. “Babam öyle istiyor, kocam öyle istiyor” denilerek örtünülmez. İslâm kadını, taviz vermediği gibi laf olsun diyede örtünmez. O, Allah’ın emrini yerine getirmenin şuuru ile örtünür. En önemliside islâm’ı temsil eder.

            İslâmi tesettür, yarım yamalak örtü, karış karış yırtmaç, bakışları celbeden süs de değildir. Örtü Alemlerin Rabbı olan Allah’ın emridir. Allah emrettiği için örtünülür.

            “Seni görünce bana fenalık basıyor, çok sıcak, nasıl böyle örtünüyorsun ayol!” diyene de bacım : “Allah böyle istiyor, ve cehennem daha sıcak!” diyebilmelidir.

            Ayrıca: “örtünemiyorum”, “yapamıyorum” demek de insanın imanına zarar verir. Çünkü; Allah’ın emrine karşı gelinmiştir.

0
Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir