BOŞANMAK ALLAH YANINDA SEVİMSİZ BİR İŞTİR

            Kadının âdet görürken boşanması haram kılınmıştır. Talak Sûresi’nin 2. ayetine göre;

Allah’a ve ahiret gününe inanlara emir şudur : 1.Adet görüp dururken boşanmayın, nikâh altında tutun. 2.Adetten sonra meşru ölçülere göre ayrılın, cezalandırmayın.

            Boşanıldımı Bakara Sûresi’nin 229. ayetine göre; güzellikle salıverecektir. Mihri ve ona ait mallar yani hakkı tastamam verilcektir.

            Allah Rasûlü şöyle der :

            -“Allah’ın hiç sevmediği helâl şey boşamaktır.” (Ramuz:8/2)

-“Bir kadın ki, belli başlı sebep olmadan kocasından boşanmak isterse, ona cennetin kokusu dahi haram olur.” (Ramuz : 178/8)

            Eğer geçerli bir sebep yoksa, boşanmanın ardında ömür boyu çile vardır, gözyaşı vardır, vicdan azabı vardır. Çünkü bataklığın gülü çabuk solar ve pis kokar.

            Boşanmak, her iki taraf içinde, bilhassa çocuklar için ömür boyu işkence olacaktır.

            Burada iki hususa temas etmek istiyorum :         

            -Bazı ailelerde çocuk olmadı, bazı ailelerde erkek çocuk olmadı diye boşanma yoluna gidiliyor. Bu yol dinen müsaade edilen bir yol değildir. Takdir Allah’ın. Kur’an’da şöyle buyrulur:             “Göklerin ve yerin mülkü Allah’ındır. Dilediğini yaratır. Dilediğine kızlar, dilediğine de erkek çocukları verir. Veya hem kız, hem de erkek çocuklar verir. Dilediğini de kısır kılar. O herşeyi bilen, herşeye gücü yetendir.” (Şurâ : 49-50)

            Tedavi yoluna gidilir, olmazsa “Böylesi hayırlıymış” diyecek takdire boyun eğecek, ya sakat olsa… ya yüz kızartacaksa…

            -Kız çocuğunu sevmemek, cahileye âdetidir. Allah kınıyor…

            -Birde ikinci evliliği düşünenler oluyor. Bunun için şartlar var… Eş razı olacak. Allah tekle yetinin diyor. Adaleti yerine getiremezsiniz diyor.

            -Bir husus da eşler, bakabileceği, yetiştirebileceği ve hesabını verebileceği kadar çocuk düşünmelidir. Arka arkaya düşüncesizce çocuklar oluyor, sıkıntıya düşüyor, birbirlerine ayıracak vakitleri kalmıyor, bunalıyorlar, haydi boşanmaya… Birbirlerine vakit ayıramıyorlar, birbirinden soğuyorlar.

0
Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir