BİZİM İÇİN FARKLI ZAMANLAR VARDIR

Mekanlar içinde farklı mekanlar olduğu gibi zamanlar içinde farklı zamanlar yaratılmıştır. 

Mesela Cuma günü diğer günlerden farklıdır. Cuma günü diğerlerinden farklı bir saat vardır. Kadir gecesi diğer gecelerden çok farklıdır. Aylar içinde Ramazan diğer aylardan üstün ve faziletlidir.

Bu farklılık bizim farklı insan olabilmemiz için fırsattır. Çünkü bu zamanlarda yapılan ibadetlerde farklıdır.

Bu zamanlar, arınma, kurtulma zamanlarıdır. Bu zamanlarda yapılan ibadetlerin sevabı da farklıdır, ilgisiz kalıp işlenen günahların cezası da farklıdır.

Üç aylarda bizim için diğer aylardan farklı ve fırsattır. Recep,

Şaban da güzel ameller işlenecek Ramazan da kurtuluş gerçekleşecektir.

Eğer fırsatlar kaçırılacak olursa akıp giden suyun geri gelmediği gibi kaçırılan zaman ve fırsatlarda geri gelmez.

Bizim için zaman üçtür. Geçmiş zaman geçmiştir artık geri gelmez. Gelecek zaman ulaşıp ulaşamayacağımız belli değildir. Şimdi ki zaman ise ki bizim için önemli olan zaman budur. Yaşadığımız zamanı çok iyi değerlendirmeliyiz.

 “Daha gencim, emekli olunca yaparım” bunlar şeytanın oyunudur. “Emekli olunca örtüneceğim“ diyen bir öğretmen vardı emekli olmadan kefenle örtündü. “Emekli olunca bende namaz kılacağım” diyen bir öğretmen emekli oldu ama namaza başlayamadan musalla taşında namazı kılındı. Fırsat kaçırılmamalı kurtuluş geciktirilmemelidir.

Bakın geçen yıl aramızda olanlardan şimdi olmayanlar var. Çeşitli bahanelerle hazırlıklı veya hazırlıksız Allah’a yürüdüler.

Gelecek yıl kim kalır, kim gider bilinmez.

 Unutmayalım ömür, ibadetle de geçer gafletle de geçer. Musalla taşında yatanlar aynı görünür. Ama amelleri farklıdır.

Kış hazırlıkları veya yaz hazırlıkları yapan insanın, kısa bir yere gidecek kimsenin yaptığı hazırlıklar gibi ebedi yolculuk için yapılmıyor.

Bir hocam “Allah ı seviyor musunuz? Peygamberi seviyor musunuz? Dedi. Hepimiz” evet” dedik. Öyleyse haydin yanlarına gidelim, var mısınız? Dedi. Hiçbir arkadaşımdan ses çıkmadı. “Hazır değiliz” dediler.

Üç aylar iyi kul olma. Allah a ve Peygambere yaklaşama ayıdır.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir