Bir Müslümanın sünneti doya doya yaşaması gerekir

“İnandım” diyenin inancını yaşamaması ve peygamberine uymaması olmaz. Sünnet, müslümanın bütün hayatını kapsamalıdır. Sünnete ters düşen her şeyden uzak durmalıdır.

Müslüman bir iş yapacağı zaman; peygamberim nasıl yaptı veya nasıl yapın dedi demeli ona göre yapmalıdır. Eğer bir şeyi sünnete uygun yapmadıysa, o işi bırakıp sünnete uygun olanı yapmalıdır. Tuvalete sağ ayakla girdiyse, “peygamberim böyle yapmadı” deyip çıkarak tekrar sol ayakla girmelidir.

Her konuda Allah Rasûlü’nün sünnetini canlı tutmalı içten yaşamalıyız.

Bakın peygamber (as) şöyle diyor:

– “Kim sünnetimi canlı tutarsa, beni seviyor demektir. Beni kim severse, cennette benimle beraber olur.”   (Tirmizi, İlim: 16)

Hiçbir sünnet, hiçbir hadis hafife alınmamalıdır. Sünnet bellenmeli, hadisler ezberlenmeli, başkalarına aktarılmalı ve herbir sünnete hayatta yer verilmelidir.

Muhammed (as) ın adını duyunca; derlenip toparlanıyoruz, O’na salevat getiriyoruz ama arkası gelmiyor.

Peygamber (as) ile ilgili ilâhi veya konuşma dinliyoruz, heyecanlanıyoruz, biraz sonra o heyecan devam etmiyor.

Doğum günü kutlamalarında, kutlu doğum haftalarında çok duygulanıyoruz, diğer günler, geceler ve haftalar heyecan bitiveriyor.

Nasıl olmalı? O Allah’ın sevgilisi her dakika, her saat ve ömür boyu bizimle olmalı, biz O’nunla olmalıyız. Çünkü sevgi yalan değilse, kişi sevdiği ile beraberdir.

Allah sünnetinden ve şefaatinden ayırmasın.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir