Besmelesiz Kesilen Hayvanın Eti Yenir mi?

Kur‘an‘da : ―Kesim sırasında Allah‘ın adı zikredilmeyen hayvanın etini yemeyiniz.‖ (En‘am:121) buyrulur.

Hac sûresinde (ayet:34) : ―Her ümmet için Allah‘ın kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanların üzerine O‘nun adını anarak kurban kesmeyi meşru kıldık.‖ Buyrulur.

Besmele çekilmeden kesilen hayvanın eti yenmez, kurban ise kurban olmaz. Fakat burada iki durum vardır. Eğer hayvanı kesen, ihmal, unutkanlık veya heyecandan dolayı, ―Bismillahi Allahü Ekber‖ demeyi unutursa o hayvanın eti yenir. Çünkü kasıt yoktur. Eğer kasıt varsa bilerek, kasten veya inançsızlıktan dolayı bir kimse ―Bismillahi Allahü Ekber‖ demezse, o hayvanın eti de yenmez, kurban da olmaz.

Sık sık sorulan bir soruyu cevaplandırmak ve açıklık getirmek isterim :

―Kasaptan aldığımız ete besmele çekilip çekilmediğini bilmiyoruz, yenir mi?‖ deniyor.

Biz islâm ülkesindeyiz. Böyle bir durumda, ―Müslüman, kesmiştir‖ diye hüsnü zanda bulunur. Besmeleyi çeker yeriz.

Bilgi eksikliği, bilgi yokluğu, yenmesi için delil sayılır. Fetva budur. Ama : ―Ben bilmediğimi yemem‖ diyen olursa o da takvadır. Fakat takva yolunu seçen kimsenin, ona buna kimin kestiğini bilmiyoruz, yemeyin demesi doğru değildir.

Bugün daha çok tavuk için dedikodu oluyor. Bu durumda; önce güvenilir yerden alacaksın, besmele ile pişirip, besmele çekerek yiyeceksin, afiyet olsun.

İbni Abbas (r.a.) şöyle demiştir :  

―Hayvanı keserken bir kimse besmele çekmeyi unutmuş ise bunun mahsuru yoktur. Ancak kasten terk ettiyse kesilen hayvanın eti yenmez.‖ (Hadis Ans:6/126)

Besmele, bir şeyi helal kılıyor. Besmelesizlik ve besmele çekmeyi bilerek terk, helali, haramlaştırıyor. İöyle toparlayalım :

Hayvan keserken Besmele çekmenin manası ne demektir?

–         Putperestler hayvan keserken putların adını anar, anlar için keserlerdi. İslâm da, besmele, putperestliğe tepkidir.

Bir de : ―Hayvanın canını almadan Besmele çekmek Allah‘tan izin almaktır. Çünkü canı

Allah verir, Allah alır. Besmele, Ben Allah‘ın izni, Allah‘ın adı ile bu işi yapıyorum manasına gelir.‖

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir