BAŞ ÖRTÜSÜ SİMGE MİDİR?

İslâmi tesettür, herhangi bir şekilde sökülüp üniforma, simge yapılamaz. Böyle olduğu da söylenemez.

            Bugün baş örtüsü, işaret olmadığı gibi âdet de değildir. Bazılarının iddia ettiği gibi, belli bir zümre ortaya çıkarmamıştır. Allah emretmiştir.             Şimdi biri çıkıp da “Sen Allah emrettiği için örtünmüyorsun” dese doğru olur mu? Nereden biliyorsun? derler adama. “Efendim parti simgesi” dese. “O partiden önce örtü yokmuydu?

            Parti rozetinin bile apaçık takılıp, parti propagandası yapılırken, örtüye böyle bir kulp takmak demokratik olur mu? Bizden sonrakiler bu iddiaları nasıl karşılayacaklar bilmiyorum.

            Örtünen, örtünmeyen bacılarımız kolkola gezip tozarken, aynı sırayı paylaşırken, lokmasını bölüşürken aralarına girenleri bizden sonrakiler, fitneci, fesatçı ve bölücü diye yazacaklardır.

            Baş örtüsünün ideolojik yönü yoktur. Onu ninemizde örtmüştür. Baş örtüsünü, parti yürüyüşünde ayaklarının altına serip çiğneyerek : “kahrolsun şeriat!” diyenler, saptırıyor.             Ayrıca baş örtüsünün çağdaş olmadığı gerekçesini ileri sürenler oluyor. Bugün baş örtüsü çağdaştır. Şık bir şekilde örtünüp, giyinen bacılarımıza neden şaşı bakıyorlar? Hanımlarına bakıyorlar, o güzel görünüm yok, inanın kıskanıyorlar.

            Şöyle veya böyle “Başörtüsünü” “Şuyuu vukuundan beter” bir tehlike haline getirmişlerdir.

            Müslüman kadını, dünyanın her yerinde başını örter. Bu bizim kadınlarımıza ait bir şey değildir.

            Baş örtüsü, boyna dolanıp, omuza atılınca veya bele dolanınca moda oluyor, çağdaş oluyor. İnanç gereği başa alındığı zaman irtica oluveriyor. Ne garip?…

            Bir zamanlar Kenan Evren kadınların saçı yemeğe düşmesin diye bağlanmış, âdet olmuştur demişti.

            Geçen gün Devlet Başkanımızda “dinin emri değildir, örftür, adettir” dedi.

            Biri de çıktı “baş örtüsü değil saç örtüsüdür, dinde böyle bir şey yok” dedi. “Gülerler. Adam hiç mi okuyup araştırmıyor” derler.

0
Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir