Bakmakla zina suçu işlenmiş olur mu?

Görmek ayrı bakmak ayrıdır. Gördükten sonra şehvetle bakmak ve harama götüren şeyde haramdır ölçüsüne göre zina günahı işlenmiş olur.

Bir hadiste: ‘’ Kulakların zinası dinlemek, dilin zinası konuşmak, nefsin zinası arzulamak ve gözlerin zinası bakmaktır’’ buyurulmuştur. (Buhari:7/130)

Göz haramdan korunmazsa, kalp kötülükten korunmaz, kalp kötü düşünürse günah işler. Nur suresi 30-31. Ayetlerinde Cenab-ı Allah kadınlar da erkekler de gözlerini harama bakmaktan korusunlar diye emrediyor.

Peygamberimiz: ‘’Bakmak şeytanın zehirli oklarından bir oktur’’ demiştir. (1.Canan Hadis

Ans:2/212)

Hz. İsa’nın: ‘’ Gözünü kapadığın müddetçe, fercin zina etmez’’ dediği nakledilir. (Age:2/213) Kötülük bakma ile başlar. Evlenmek istediğine bakmak bile sınırlıdır. Resim ve görüntülere bakmak da aynıdır. Bakmak insanın düşüncesini etkiler, insanı günaha meylettirir. Günaha girmemek için görülen şeye bakışına bakış eklememek gerekir.

‘’Güzele bakmak sevaptır’’ deyip bakmak bile-bile günahı katlamanın yoludur.

Göz kalbin aynasıdır. Göz resim çeker ve onu kalbe yerleştirir. Allah: ‘’hiçbir yere sığmam, mü’min kulumun kalbine sığarım’’ diyor. Eğer kalpte istenmeyen görüntüler varsa, Allah o kalbe girmez.

Nefsi duygularla bakışlar insanın yüzünün, gözünün ve kalbinin nurunu alır, kazancının bereketini yok eder, rızkını daraltır.

Peygamberimiz: ‘’Âmâ birine karşı kızına sendemi körsün’’ demiştir. (R.Salih’in:1659)

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir