Ayet, Hadis Bir Eşya veya Giysi Üzerine Yazılabilir mi?

            Üzerinde ayet yazılı elbise giyilmez. Çarşafın üzerinde ayet varsa üzerine yatılmaz. Seccadenin üzerinde ayet yazılı ise üzerinde namaz kılınmaz. Üzerinde ayet yazılı örtü, namazda örtünülebilir, takke giyilebilir. Yere konmaması ve onunla tuvalete girmemek şartı ile .

Ayet yazılı kağıtla tuvalete girilmez.

Para üzerinde ayet varsa onunla da girilmez. Ancak paranın üzerinde Allah, Muhammed yazılı ise, bu paraya kutsallık verip, maddenin üzerinde mana ağırlığı arttırır. O parayı üzerimizde taşıyabiliriz. Zira hakaret ve saygısızlık manasına gelmez.  

Seccadede âyet varsa, yere serilmez ancak duvara asılabilir. Seccadede Kabe, Mescid-i Nebebi, Mescid-i Aksa resmi varsa üzerinde namaz kılınabilir. Üzerine secde edilir, ama ayakla basılamaz, namaz biter bitmez kaldırılmalıdır. Ayak altına serilmediği,saygısızlık yapılmadığı için üzerinde namaz kılmanın sakıncası yoktur.  

Takvime gazeteye dergiye ayet yazmak caiz değildir. Ancak anlamı yazılabilir.

Yüzükte ayet, Allah, Muhammed yazılırsa tuvalete girilemez. Peygamberin yüzüğünde ―Muhammed Rasulullah‖ yazılıydı onunla hiç tuvalete girmemiştir.

Eğer tesbihte ―Allah‖,‖Muhammet‖ yazılı ise çekilir, yere konmaz, cepte taşınıp tuvalete girilmez.

―Allah ― yazılı rozet, takmak da doğru değildir. Çünkü onunla tuvalete girilmez.

Üzerinde ayet yazılı kağıt, paket kağıdı olarak kullanılamaz. Hürmetsizlik olur. Çöplüğe atılacak kutu olarak da kullanılamaz. Üzeri ayet yazılı kutu varsa, yakılır temiz bir toprağa görülür.

Ayet-el Kürsi yazılı tasların yıkanarak rasgele yerlere dökülmesi doğru değildir. Bunların silinerek tozları alınabilir.

Üzerinde besmele, ayet olan, hadis olan takvim yaprağı gazete dergi ne yapılır?

-Yerlere atılmaz, çiğnenmez, çöpe atılmaz. Ayaklar altına atılma durumu varsa, yakılır temiz bir yere gömülür.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir