ANNELER GÜNÜ

            Anneler günü ilk 1906 yılında Amerika’da kutlanmaya başlanmış 1956 yılından bu yana da tüketim çılgınlığı halinde dünyanın her yerinde kutlanmaktadır.

            Bugün anneyi hatırlatan bir gün olmaktan ziyade anneliği bir güne sıkıştıran bir gündür. Eli öpülüp, hediyesi verildimi herşey gelecek yıla bırakılacaktır.

            Anneye bir gün ayırmak saygı değil, saygısızlıktır. Batıda ana evladını evlat anayı bir yıl aramıyor, böyle bir günle bütün hatalar silinip atılıyor. Batıda köpek günü yoktur. Neden 365 gün köpek günüdür. Demek ki, köpekler annelerden daha çok seviliyor.

            Böyle günler, bizde yozlaşmış, yabancılaşmış kesim için geçerlidir. Bizde anaya vefa borcu bir hediye paketinin içine sıkıştırılmaz, her gün anneler günüdür. Sadece bir gün “Benimde bir anam var” denilecek bu bize göre değildir.

            İnancımız anaya en büyük pâyeyi vermiştir : “Cennet anaların ayağı altındadır.”

            Biz anamızı, nasıl hatırlarsak evladımızda bizden öyle görüp oda bize aynı şekilde davranacaktır.

            Kur’an’da Cenab-ı allah ana babaya iyi davranmayı emrediyor, öf bile denmeyecektir. Ana babaya karşı evlatlık görevleri yerine getirilecektir.

            Ana baba hakkına riayet eden için mânen ömür uzun olur, rızık bol olur. Evlatları da ona iyi davranır. Allah’ın rızasını kazanır, sıkıntısız bir hayat yaşar. Sahabeden Alkame, annesini gücendirdiği için son anında kelime-i şehadet getirememiştir.

0
Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir