Allah’ın Rahmetinden Ümit Kesilmez

Rabbimiz şöyle buyurur :

―Ey Günah işlemekte haddi aşanlar! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Çünkü Allah tövbe edenlerin günahlarını af eder.‖ (Zümer:53) buyurur.

Allah, af edeceğim deyip dururken, ümit kesmek niye?

Allah, kabul etmeyeceği tövbeyi zaten yaptırmaz. Tövbe edebilmek, Allah’ın bir lütfüdür, tövbenin kabul olacağına işarettir.

―Allah beni af etmez, Allah onu af etmez, Allah falanı af etmez‖ demenin inancımızda yeri yoktur. Allah af edicidir, dilediğini af eder. Adam 99 kişiyi öldürmüş, sonra Allah af etmez diyen peşin hükümlü papazı da öldürmüş, ama Allah onu af etmiş. (Büyük Hadis

Külliyatı:5/9752)

Ümitsizlik, battım, günahkârım, kötüyüm düşüncesi ile daha da kötü olunur. Bugün intiharın sebepleri araştırıldığında bir çoğunun altında günah ve ümitsizlik yatar, çünkü ümitsizlik, insanı karamsarlığa götürür, daha çok günah işlemesine neden olur. Ayrıca ümitsizliğe düşen, kendine kurtuluş kapısını kapamış olur.

Allah Kur’an’da Kafirlerden başkasının ümit kesmeyeceğini bildirmiştir. Demek ki, Allah’ın rahmetinden tamamen ümit kesen kafir olur. Bir de Allah’ın rahmetinden tamamen ümit var olanın durumu da kötüdür.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir