ALLAH EZAN SESİSNE HASRET BIRAKMASIN

Ezan, müslüman olduğumuzu ilan eder. Namaz vakitlerini haber verir, müslümanları camiye çağırır. Müslüman olmayan, İslâm‘a soğuk bakanlar üzerinde de derin izler bırakır. Bugüne kadar dinledikleri ezan sesinin tesirinde kalarak, İslâm‘a ısınmış, müslüman olmuş sayısız yerli, yabancı, sanatçı, müzisyen ve ilim adamı vardır.

Minareye, camiye bugüne kadar Rusya‘da, Bulgaristan‘da, Yunanistan‘da ve İslâm düşmanı, müslüman Türk düşmanı ülkelerde karşı olunmuştur. Yıktırmak, müsaade etmemek, ezan okutmamak, cami kapatmak şeklinde sürüp gelmiştir. Ama bugün dünyada dinlere özgürlük tanınmasıyla, Rusya‘nın Kızıl meydanında büyük bir cami, Roma‘nın göbeğinde otuz dönüm üzerinde bir cami yapılmış, bütün Avrupa‘da kiliseler satın alınıp, havralar satın alınıp camiye çevrilmiş, bazı bölgelerde, hoparlörle ezan okunmasına müsaade edilmişken, bizde ezan sesinden rahatsız olanlar vardır. Camiye, içine sığdıramayanlar vardır. Ölülerinin oraya geleceğini unuturcasına düşman olanlar vardır.

Ezandan rahatsız olup, şikayet ederek hoparlörle ezan okutmayan yerler vardır. Zaman zaman ―camiye sıra koyalım‖ teklifinde bulunanların yanında ―ezanı Türkçe okuyalım‖, ―Namaz Türkçe kılınsın‖ diyen kimseler, ezanımıza, camimize, namazımıza hülasa dinimize göz dikmişlerdir.

Atalarımız ―Ezandan şeytan rahatsız olur‖ derlerdi. Onun yanı sıra demek ki, insanlarda rahatsız oluyor. Böyleleri için:

Allah Kur‘an da : ―Namaza çağrıldığınız zaman onu eğlenceye alaya alırlar.‖ buyurmuştur. (Maide:58)

Büyüklerimiz, bizim önce kulaklarımıza ezan okudular, hayatları boyunca ezanın davetine icabet ettiler, sonra da:

“İu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli,

Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli” düşüncesiyle, memleketi istila eden düşmanla savaştı, sonra da şeflik dönemi .uygulamaları ile zulüm gördü, eziyet gördü ezan sesini, dalga dalga bu semalarda okunmasını sağladı.

Bu ülke ezandan rahatsız olanların yeri değil, % 99‘u müslüman olan ülke. Ezan sesi duymak isteyenlerin, ezan sesi ile uyanmak isteyenlerin, ezanı duyup namaza kalkmak isteyenlerin ülkesi bu ülke. Cepheye çocuğunu gönderirken : ―Bak oğul şu ezan sesi susacak olursa, emdiğin süt haram olsun‖ diye yavrusunu ölüme gönderenlerin kem iğini sızlatmayalım.

         O veya bu nedenle, ezan sesinin kısılması doğru değildir. Bu milleti gönülde yaralar. İnananları gönülden incitir.

Ne şarkıdır ne de gazel Bir ilahi nidadir o! Okunuyor, bak ne güzel Ruhumuza gıdadır o!    Bu ses ile sancak sancak Dalgalanır imanımız. Bu ses ile yavrum ancak Temizlenir vicdanımız.             
Cemal Oğuz ÖCAL
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir