ALKOLLÜ YİYECEK VE İÇECEKLER

            Bugün haramdan kaçmak isteyen kaçamıyor. Bir çok yiyecek ve içeceğe alkol karıştırılıyor. Domuz yağı karıştırılıyor. Haram tek kelimeyle harman olmuş. Alkollü yiyecekler, içecekler adeta günlük gıda haline gelmiş.

            Alkollü kadehten içmeyen, değişik yollarla alkol alıyor. Domuzu sevmeyen domuzdan nasibini alıyor.

            Çocuk yaşta alkollü gıdalara bağımlı hale gelen yavrularımızın sayısı az değildir. Hele dışardan gelen gıdalar problemi daha da arttırmaktadır.

            İnanan biraz dikkatli olacak şuurlu yaşayacak. İslâmı yaşadığı gibi değil, inandığı gibi yaşayacak. Ne yediğine ne içtiğine iyi bakacak. Harama düşmekten korkacak ve korunacak. Şüpheli şeylerden de kaçınacak. Değilse, harama düşmekten kendini koruyamaz.

            İnancımıza göre azı haram olanın çoğu da haramdır. Azdan ne çıkar demeyecek.

            Amerika’da yaşayan Müslümanlar kendilerini aile fertlerini koruyabilmek için kitapçık hazırlamışlar, hangisinde alkol, hangisinde domuz katkısı var, ona göre yiyip içerek kendilerini koruma yoluna gitmişler.

 • Bugün yabancı sigaralar alkolle yıkanıyor.
 • Dondurmaya alkol katılmaktadır. İşte haberi:

Bazı şehirlerde yaygınlaşan şaraplı dondurma özellikle çocukları psikolojik olarak alkole ısındırıyor.

Artık dondurmaya da “Kötülüklerin anası” olan alkol karıştırılıyor. Antalya Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Ergun Ekici, şehirde şaraplı dondurmalara sıkça rastlandığını söyleyerek şöyle konuştu: “Alkollü dondurma insanda alkole karşı psikolojik bir rahatlığın oluşmasına sebep olmaktadır. Mevzuat gereği dondurmaya katılan şaraba engel olamıyoruz. Bu noktada görev vatandaşa düşüyor. Biz dondurmanın sağlığa uygun şartlarda, cam bölmeler içinde satılmasının sağlanması dışında bir şey yapamıyoruz. Dondurmacılar, katkı maddelerini açıklayıcı bir yazıyı görünür bir yere asmalıdır. Vatandaşlarımızı bu konuda dikkatli olmaya çağırıyoruz.” (24/04/1994. Zaman)

 • Şarap, eti güzelleştirsin diye ete şarap dökülüyor veya lüks lokantalarda yemeğe şarap katılıyor. Bir aşçımız şöyle sesleniyor:

Uzun yıllar aşçılık yapan Cafer Kökçek, etlere konan alkollü içkiler etin lezzetini artırmadığını; bunun tamamen psikolojik bir etkilenmeden kaynaklandığını söylüyor. Kökçek, alkollü içkilerde bekletilen etlerin besin değerlerinin ve doğal lezzetlerinin de kaybolduğunu belirtiyor.

Eğer etlerinizi ille de yumuşatmak istiyorsanız bunun için maden sodası, yoğurt, soğan suyu ve mısırözü yağı kullanabilirsiniz. (26/05/1998. Zaman)

Alkol Katkılı Maddeler:

a. Alkol katkılı ilâçlar kullanmak:

 • Mezheplere göre; sarhoş eden şeyin adi ve miktarı ne olursa olsun, ilaç niyetiyle de olsa alınıp kullanılamaz. Alim satımı da caiz değildir.
 • Sarhoşluk veren alkol ile saç parlatmak, gargara yapmak, yaraya sürmek, bir miktar almak, gıda veya ilaç niyetiyle kullanmak olmaz.
 • Domuz, alkol gibi haram kılınan şeylerden yapılmış veya katkı maddesi olarak kullanılmış, yiyecek – içecek ve ilâçlara son derece dikkat edilmelidir.

Bazı konularda alternatif arayışına girmeliyiz…

Meselâ bir doktor vücudu ısınmayan birine alkol al demiş. Bir Müslüman doktor ise, pekmez içmesini söylemiş, ikisini de kullanan adam, pekmezin daha faydalı olduğunu ifade etmiştir. Alkolden bir fayda görmemiş.

 • Tarık bin Süveyh, şarabı peygambere sordu. Peygamber “yasak” dedi. Tarık “Ama biz ilaç olarak kullanıyoruz” dedi. Peygamber: “O deva değildir” demiş ve “Kim onda deva ararsa, Allah ona şifa vermesin” diye dua etmiştir. (Müslim, Eşrıbe: ız)

peygamber bir hadislerinde: “Allah sifayı, haram kıldığı şeylerde yaratmamıştır.” (Ebu Davut, Tıb: 11) buyurur.

 • Alkolün katkı olarak kullanıldığı ilâçlarda alternatif aranacaktır. Alternatif yoksa, hayatî tehlike varsa, o zaman inançlı bir doktorun tavsiyesi alınacaktır. O ilâcı kullanmak da zaruret halinde, zaruret miktarınca alınacaktır.
 • Metil alkol gibi sarhoş etmeyen alkol kullanılabilir. Yalnız bunun da zararı vardır.

Cilde, vücuda zarar verir. Zehirlidir, deniyor. Onu da kullanmamak gerekir.  

İslâm’daki tedavi, temiz ve helâl şeylerle olur. Necasetle tedavi olmaz. Mezhep imamlarına göre; içinde alkol bulunan ilâç, şurup, ancak alternatifi yoksa ve inançlı bir doktor uygun görüp, tavsiye ettiyse kullanılabilir.  

 • Sirkenin durumu:

            Üzümden ve diğer meyvelerden içkide yapılıyor, sirke de yapılıyor, isteyen pekmez de yapabiliyor.

            Kur’an-da: “Hurma ve üzüm gibi meyvelerden hem içki hem de güzel gıdalar edinirsiniz…” buyruluyor. (Nahl: 67)

            Hz. Peygamber (as): “Sirke ne güzel katıktır” buyurmuştur. (Prof. Dr. V. Zuhayli, İslam Fıkhı Ans:7/261) Demek ki meyvelerden elde edilen sirke helâldir. İçkiden elde edilen sirke haramdır.

 • İspirto:

            İspirto, alkolün bir çeşididir. İçilmez. İspirto, en ucuz içkidir. Diğer içkileri alamayanlar ispirto içerler. Alkolün sonunu bulanların içkisidir.

 • Kozmetikler:

            Bunların çoğu alkol katkılıdır. Bazı şampuanlarda, parfümlerde ve deodorantlarda alkol vardır.

            Kozmetikler, ceninden, kedi, maymun, köpek ve fareden elde ediliyor.

            Kremler de hayvan ve kürtaj plasentaları kullanılıyor.  

            Kozmetik ürünlerinde zehirli maddelerde kullanılıyor. Bunlar kanserden tümöre kadar çeşitli hastalıklara yol açıyor. (21/07/2003. Vakit.)

            Son zamanlarda bazı firmalar alkolsüz parfüm ve deodorantlar üretmişlerdir.

 • Koku:

            Ceylan kanından elde edilen mis, dönüşerek kan olmaktan çıkmaktadır.

            Sünnet olan koku, alkolsüz olanıdır. Üzerinde “alkolsüz” yazı yazması bizim için delildir.

 • Kolonya:

            Kur’an-da alkol, pis ve necisdir. İçilmez, kullanılmaz.  

            İçki bulaşan bir şey güzelce yıkanır. Çünkü ayette “alkol kullanmayın, kaçının” emri vardır.

            Bir şeyin çoğu yasaksa, azı da damlası da yasaktır. Kolonyanın içine ne kadar konursa konsun kaçınılacaktır.  

            Kesin olmayıp şüphe varsa bile yine kaçınılacaktır. Elimize yüzümüze sürdüysek veya üzerimize damladıysa, iyice yıkanmalıdır.

            Kolonyanın içilmemesi, göze kaçırılmaması gerekir.

            Bir haberde: “Kolonyada metil alkol tehlikesi” başlıklı bir haber vardı. Şöyle deniyordu: “Etil alkole göre çok daha ucuz olduğu için yasak olmasına rağmen kolonya ve deodorant imalatında kullanılan metil alkolün insan sağlığına zarar verdiği belirtildi. Kolonyaya katılan metil alkolün göze ve cilde ciddi zarar verdiği açıklanmıştır.” (03/11/1996. Zaman)

            Haberlerde dinledim. Kadın kolonya koklamış, bitkisel hayata girmiş ve 6 ay o halde yaşamış ve ölmüş.

            Çameli ilçesinde içki bulamadıkları için kolonya içen iki genç ölmüştür. Diğer iki arkadaşı koma halinde hastaneye kaldırılmıştır. (30/01/2000. Zaman)             Edirne’de kolonya içen 3 arkadaş ölmüştür. (06/01/2000. Zaman)             Kolonyayı gözüne kaçıran kadın kör olmuştur.

            g. Bira:

            Şair:  

“Kitaptan çok iskambil, sudan çok bira, şarap,

 Anladınız mı şimdi, neden halimiz harap” demiştir.

Birayı allayıp, pullayıp güzellik maddesi ilân ettiler, vitamin deposu dediler. Böbrekleri temizler dediler. En sonda alkolsüz ilân ettiler. Çocukları, gençleri alkolik yaptılar.

Bira, gençleri alkolizme götüren yoldur. Diğer içkiler gibi bira da aynen sarhoş eder.

Kaza mahallindeki bira şişeleri bunun delilidir.

Zarar yönü ile de biranın diğer içkilerden farkı yoktur. Bira alkollü içkilerin ilk basamağıdır. Dünya sağlık Teşkilatı, Bira dahil her türlü içki içmeyi, miktarı ne olursa olsun, içen herkesi alkolik kabul etmiştir.  

Alkolsüz bira olmaz:

Tüketimi artırmak için üretici firmaların reklâmı bu. Alkolsüz bira tuzaktır.

Yetkililer “Alkolsüz bira üretimi teknik açıdan mümkün değildir. Bira da en az % 2,5 oranında alkol vardır” diyor.  

Gümüşay Sağlık ve Çevre Derneği Genel Başkanı Eczacı Mehmet Gebenç: “Alkolsüz bira üretimi teknik açidan mümkün değildir. Her birada en az 2,5 oranında alkol vardır” demiştir.

Yeşilay Genel Başkanı Selahattin Kaplanagasi: “Alkolsüz olduğu söylenen bira, alkollü içkilerin ilk basamağıdır. Bira üreticileri bira tüketimini artırmak için ve birahanelerin ayakta kalabilmesi için uydurulmuş yalandır. Ayrıca, ülkemizin kalkınmasını önlemek için Türk gençliğini alkol, uyuşturucu ve fuhuş bataklığında boğmak istemektedirler” demiştir.

İnsan vücudunun biraya ihtiyacı yoktur:

İnsan vücudunun ihtiyacı olan şeyleri Allah diğer yiyecek, içeceklerde vermiştir. Şişeden alınan alkole ihtiyaç yoktur.

Bira, vitamin düşmanıdır. Aşırı kilo yapar. Bismark: “Bira budalalık ve tembellik kaynağıdır” der. Dünya Sağlık Teşkilatı:  

 • Bira, içen herkesi sarhoş eder.
 • Her alkolik ise bira ile başlamıştır.
 • Birada % 2,5 tan % 18 oranında alkol vardır.  

Şeklinde açıklama yapmıştır.

Kimse birayı meyve suyu sanmamalıdır.

Az alkolün faydalı olduğu da yalandır. Bir şeyin çoğu zararlı ise azı da zararlıdır.

 • Bira Mayası:

Bira mayası, haram olan vasıfta değildir. Adına bakıp da hüküm vermemek gerekir. Bu maya başka bir hale geçerse, o zaman haram olur.

Helâl olan yiyecekler de kullanabiliriz. Onunla mayalama yapabiliriz.  

Bira mayası ile değil de, biranın kendisi ile mayalama yapılırsa, o haramdır. Likörlü şeylerde olduğu gibi likör şekeri nasıl haram yapıyorsa, o da öyledir.

Biranın kendisi ile mayalamada az kullanıyoruz denemez. Çoğu haram olanın azı da haramdır.  

Bira mayası adı ile satılan, kullanılan maya da sakınca yoktur.

 1. Cola (Kola):

İçindeki maddeler gereği bağımlılık yapan bir maddede koladır. Kolayı insanlığın başına belâ eden Amerika, kendi insanına süt içirirken başkalarına coca cola içiriyor.

COCA COLA’nın içinde neler var?

– “107 yıllık gizli formül çözüldü; Kafein, kokain ve alkol” (04/08/1993. Hürriyet)

Bu haliyle coca cola insan vücudundaki gıdaları öldürüyor ve beyinleri uyuşturuyor. Bunun içindir ki Amerika nereye girdiyse, coca cola ile girmiştir. Rus İmparatorluğu bile coca cola ile çözülmüştür.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fak. Diyetisyeni Yeter Alpay şöyle demiştir: “Cola, anemi denilen kansızlık hastalığına neden oluyor. Özellikle kadınlarda anemi daha yaygın. Cola aynı zamanda dişleri çürütüyor. Asit ve kafein yönü ile de mideye zararlı. Çocuklarda kemik gelişimini engelliyor. Çocuklara tokluk hissi verdiği için çocuk yemek yemiyor. Hemen tüketilmeyen colalar yüzünden acile gelenler oluyor.” (18/02/1997. Zaman)

Cola, sütü ve ayranı unutturmuştur. Sebebi, reklâmlarda sevimli ve zorunlu gösterilip özendirilmesidir.

Coca colanın içinde kafein, kokain ve alkol gibi üç tane uyuşturucu vardır. Devamlı içildiği zaman alkol bağımlılığına ve uyuşturucuya götürmektedir. Ayrıca beyinlerin uyuşturulmasında, sağılığın ve nesillerin bozulmasında silah olarak kullanılmaktadır. Sermayesi de İslam ve Müslümanlar aleyhinde kullanılmaktadır.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir