ALKOL VE GENÇLİK

            Alkolik bir nesil geliyor. Çocuklar alkolle çok erken yaşlarda tanışıyor. Anası, babası gibi, büyükler gibi içiyormuş gibi yapıyor. Suyu içerken kadeh kaldırıyor gibi yapıyor. Okul kantini alkollü içecekler satıyor. İçki içilen mekânlara ailecek gidiliyor. Büyükler çocuk yanında alkol alıyor. Baba eve sarhoş geliyor, ana evde sarhoş oluyor. İçki, ikramlar arasında yer alıyor.

            İçki alemlerinde gençler komaya giriyor, acillere taşınıyor.

            “Alkol ve madde bağımlıları araştırma ve tedavi merkezince yapılan araştırmaya göre; alkolle tanışma yaşı 12 ye düşmüştür. Televizyon alkol kullanımını su içmek kadar basit bir olay olarak gösteriyor…” (03/07/1991. Türkiye)

            Meşrubat olarak her yerde satılan biralar ve kolalar çocukları ve gençleri alkol bağımlılığına götürmektedir.  

            Lise öğrencileri arasında her yüz öğrenciden 27’sinin alkol kullandığı, % 32’sinin kızlar olduğu açıklanmıştır.  

            Bazı odakların gençleri zararlı madde kullanmaya ittiğinden alkol, uyuşturucu kullanma yaşı gittikçe düşmektedir. İlgisizlik yüzünden gül bitmesi gereken gönüllerde diken bitmekte, ayrık otu bitmektedir. Analar babalar, yetkililer başlarını kuma gömmüş, gerçeği görmekten kaçıyor.

            “Gençlik alkolde boğuluyor. Gençlik biracılara teslim. Sağlık Bakanlığı’nın araştırmasında kız öğrencilerin arasında sigara alkol ve uyuşturucu kullanımının daha çok yayıldığı açıklandı.” (07/12/1995. Yeni Şafak)

            Gençler keyifsiz, durgun, günlük işlerden zevk almıyor, kendini derslere veremiyor.  

            Üniversite gençleri ise alkol batağında Akdeniz Üniversitesi öğrencileri arasında yapılan bir araştırmaya göre % 41’inin harçlıklarının çoğunu içki ve sigaraya harcadıkları ortaya çıkmıştır. (11/10/2003. Vakit)

            Bugün ilköğretim okullarında her türlü suç işlenmektedir. Bu neyi gösterir? Bu noktaya nasıl gelinmiştir? Bunun sonu ne olacaktır?..

            Şunu da ilave edelim: Özellikle bazı lokanta, otel ve eğlence yerleri gençleri alkol kullanmaya özendirmek için su bardağı olarak bira bardağı ve kadeh şeklinde kullanmaktadır.  

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir