AİLE

Dinimiz aileye büyük önem vermiştir. Kur’an’da: “Mümin kadınlar, mümin erkekler birbirlerinin velileridir.” (Tövbe: 71)

-“Onlar sizin için birer elbise, siz de onlar için birer elbisesiniz.” (Bakara: 187) buyrularak eşlerin birbirlerine destek ve yardımcı oldukları bildirilmiştir.

Ana baba: “Rabbim bize gözümüzün nuru olacak evlatlar ver.” (Furkan: 74) , “Rabbim soyumuzdan gelenleri namaz kılanlardan eyle.” (İbrahim: 40) diye dua edecekler, helal gıda ile besleneceklerdir.

Dünyaya geldikten sonra “Çocuğun sağ kulağına ezan sol kulağına kamet okuyup, güzel bir isim verilirse, çocuktan ayrılmayan şeytan ona zarar veremez.” diyor peygamberimiz. (Hadis Ans: 1/309) bir hadiste de:

-“Çocuğun ilk sözü “La ilahe illallah” olsun. Yedi yaşında namazı öğretin. On yaşında kıldırın.” (R. Salihın: 1/338)

Cenab-ı Allah da: “Çocuğunuza namazı emredin.” buyuruyor. (Taha: 132)

Peygamberimiz (s.a.v): “Hiçbir baba çocuğuna güzel terbiyeden daha güzel bir hediye bağışlamış olamaz.” (Tirmizi Birr: 33) diye bildiriyor.

Çocuk güzel bir şekilde yetiştirilecek olursa, ana baba için sadaka-i cariye olacaktır. Hanımlara iyi davranılacaktır. Kadınlarla iyi geçinmek, onlara iyi davranmak Allah’ın emridir. (Nisa: 19)

Peygamber (a.s) şöyle buyurur:

-“Kadınlar hakkında hayırlı olup nezaketle muamele etmenize dair vasiyetime uyunuz.” (Buhari, Enbiya: 1)

-“En hayırlınız eşine ve çocuklarına hayırlı olanınızdır. (R. Salihın: 2/148)

-“Kadınlara yediğinizden yediriniz, giydiğinizden giydiriniz, onları dövmeyiniz, onlara kötü söz söylemeyiniz.” (Müslim: 4/385)

-“Kadınlar hakkında Allah’tan korkunuz. Zira onları Allah’ın emaneti olarak aldınız. Sizin onlar üzerinde hakkınız olduğu gibi onlarında sizin üzerinizde hakları vardır.”(Veda Hutbesi)

-“Sizden biri ailesi için bir harcama yaparsa, bu harcama onun için sadaka olur.” (R. Salihın:

291)

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir