AİLE NEDİR?

Eskiden Aile : “Büyük anne, büyük baba, anne, baba, çocuklar ve torunlardan oluşan topluluktur” denilerek tarif edilirdi. Şimdi “Anne, baba ve çocuklardan meydana gelen birliktir” deniliyor. Zannederim böyle giderse, aileyi biraz daha küçültüp “bir kadınla bir erkekten oluşan birliktir” diyeceğiz.

Avrupa ve Amerika’da böyle giderse; “Aile” kalmayacaktır. Yetişkinlerin çoğu bekârlığı, evliliğe tercih etmektedir. Nikâhsız yaşamak daha kolay olduğu için bekâr nüfus, yıl geçtikçe artmaktadır. Batı’da ahlâkın çökmesiyle beraber ailede çökmüştür. Nikâhsız yaşama, lezbiyenlik, homoseksüellik, kadın kadına, erkek erkeğe evlilikler aileyi bitirmiştir.

Bize gelince; inancımızda ve örfümüzde aile kutsaldır. Evlenmek Allah’ın emri, peygamberimizin sünnetidir. Aile için çalışmak ibadettir. Aile için harcanan para sadakadır. Günahtan korunmak için evlilik teşvik edilmiştir.

Aile yuvası, huzurun, mutluluğun tadıldığı bir ortamdır. İslâm peygamberi: “Kişi evlenmekle dininin yarısını tamamlamış olur”, “Rızkı, aile yuvası kurmakta arayın” buyurmuştur. Aile, alternatif olmayan bir müessesedir. İnsan için insan nesli için bir nimettir. Toplumu ayakta tutan ailedir. Aile, milletin ömrünü uzatır. Geçmişle gelecek arasında köprü kurar. Geleceğin sigortası ve teminatı olan nesiller yetiştirir.

Bugün Batı, dün kaybettiği aile huzurunu, aile mutluluğunu arıyor. Çünkü aile, eş ve çocukların vereceği mutluluğu, sıcaklığı hiçbir ortam veremez.

Aile ortamı bilhassa çocuklar ve kadınlar için en sağlam sığınaktır. Aile, insanın iffetini, onurunu korur. Sağlığını korur.

0
Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir