AIDS NASIL BULAŞIR?

Unutulmamalıdır ki; milyonlarca insan bu hastalık sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Milyonlarca insan da bu virüsün tehdidi altındadır. Bunun için kimse “ bana bulaşmaz” dememelidir. Allah korusun herkese yakındır. Hatta ana karnındaki bebeğe bile…

Virüs sinsice yayılıyor. AIDS virüsü bulaşan bir kimse, 8- 10 yıl hiçbir şikayeti olmadan yaşayabilir. Bu zaman içinde hastalığı başkalarına bulaştırır.  

Prof. Dr. Bülent Baysal “ AIDS ve Eğitim” konulu bir konferans vermiş ve şunları söylemiştir:

AIDSe çözüm: Dünyada en çok AIDS hastasının Amerika’da bulunduğunu ve her 250 Amerikalı’dan birinin AIDSli olduğunu söyleyen Prof. Baysal “ İslam ülkelerinde AIDS vakası çok az görülüyor, neden? Çünkü İslam’ın emirleri buna en büyük engeli teşkil ediyor da ondan” dedi.

AIDS nasıl bulaşıyor: Asrımızın vebası olarak görülen AIDS virüsünün insana cinsi temas, kan ve kan ürünleri, tıraş, dövme, manikür ve pedikür, hamilelikte ve emzirme yoluyla geçtiğini belirten Prof. Dr. Bülent Baysal, “ AIDS eğitimine önem vererek, ortaokullarda ahlak derslerinin yanında AIDS in ele alındığı cinsi dersler de verilmeli” teklifinde bulundu.

AIDS insanlık onurunu zedeleyen bir felakettir. Birçok yolla bulaştığı için gizlice yayılmaktadır. Fuhuşun yaygın olması da tehlikenin boyutunu büyütmektedir.

Time Dergisinin yazdığına göre:

Trabzon Belediyesinde görevli Kemal Ünlüler’in “ Bütün Karadeniz büyük bir geneleve döndü” sözlerine yer veren Time, erkeklerin bir zamanlar boyunlarından eksik etmediği altın kolyelerin artık Rus kadınlar uğruna bozdurulduğunu ifade ediyor.

Time Dergisi Türkiye ile ilgili haberini üniversite mezunu Rus İrina’nın şu sözleriyle noktalıyor: “ Biz Türkleri sahip oldukları maddi ve manevi varlıklarıyla birlikte sağıyoruz.”

AIDS en çok cinsi temas yolu ile bulaşır. AIDS’li ananın doğumda çocuğuna bulaşır. Sütünden bulaşır. Kan yoluyla bulaşıyor, manikür, pedikür, akupunktur, dövme, ameliyat, tıraş olma, damar yolu ile uyuşturucu kullanımı, kürtaj ve güzellik salonları vasıtası ile virüs bulaşıyor.

Dövme meraklısı gençler bir çok kan hastalığının ve AIDS in kendilerine bulaşabileceğini asla akıllarından çıkarmamalıdır.

Bu hastalık sadece         homoseksüel hastalığı      değildir. Evet         ilk önce homoseksüeller arasında görülmüştür, ama bir çok yolla bulaşmaktadır.

Halk arasında çok yanlış bilgiler dolaşıyor. Bu konuda ilim adamları şu hususlara dikkat çekiyor:

  • Sadece cinsel ilişki ve kan yoluyla geçen AIDS, yalnızca homoseksüel hastalığı değil. Karşı cins ile ilişki de belirgin geçiş yollarından biri.
  • AIDS, kişiler arası normal temaslarla, kapı kollarından, yatak çarşaflarından, havlulardan, paradan, sabundan, ortak kullanılan banyo, sauna, kaplıcalar ve plajlardan bulaşmaz.  
  • AIDS ter, idrar ve dışkı ile yayılır ve bulaşır kavramları yanlış.
  • Sivrisinekler AIDS bulaştırmaz.
  • AIDS virüsü taşıyan bir kimsenin kullandığı iğnenin, herhangi bir nedenle paylaşılması virüsü bulaştırır.
  • Gebelikte AIDS virüsü taşıyan bir anneden, bebeğine virüs bulaşması olasılığı vardır.
  • AIDS virüsü taşıyan kişiyi, hastalık belirtileri çıkmadan sağlıklı kişilerden ayırt etmek için test yapılmalıdır. (02-10-2003 Yeni Şafak)

En güzel korunma yolu eğitimdir, hastalığı, bulaşma yollarını ve korunma yollarını tanımaktır. Ve bu yollardan uzak kalmaktır.

Okullarda ve halka yönelik bilgiler verilir ve AIDS in nasıl tehlikeli bir hastalık olduğu anlatılırsa, insanlar bile bile hastalığın üzerine gitmeyecektir.

AIDS daha çok gayri meşru ilişkilerin yaygın olduğu, uyuşturucu kullanımının fazla olduğu, cahil ve geri kalmış ülkelerde büyük bir hızla yayılmaktadır.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir